Skip to main content

SUSHI KRAKÓW • UL. KLONOWICA 26 • ZAPRASZAMY PON - ND 11:00 – 22:00 •  суши краков

 

Rodzaje Sushi - przybliżamy bogactwo japońskiej kuchni

Sushi to bez wątpienia najsłynniejsze danie kuchni japońskiej, o którym słyszał już prawie każdy. Jedni uwielbiają rozkoszować się jego smakiem, inni podchodzą do surowych składników z dystansem, jednak nie da się zaprzeczyć, że nazwa „sushi” na dobre zadomowiła się w świadomości Polaków. Jeśli należysz do osób, które nigdy nie próbowały tego wyjątkowego, tradycyjnego dania, a Twoja wiedza o sushi kończy się na świadomości, że jest to ugotowany ryż z surową rybą, koniecznie zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem po najpopularniejszych rodzajach sushi

 Rodzaje sushi w Sushi Friends

Sushi niejedno ma imię

Sushi jest potrawą pochodzącą z Japonii, a jej nazwa w tym języku oznacza dosłownie „zakwaszony ryż”. Nic więc dziwnego, że wiele osób kojarzy sushi właśnie z ryżem, surową rybą oraz wodorostami. Jest to pewnego rodzaju podstawa tej potrawy, jednak takie uproszczenie jest dla sushi dosyć krzywdzące. W końcu ten japoński przysmak to prawdziwa mnogość różnych odmian i sposobów podania apetycznych rolek, które kryją w sobie smaczne i korzystne dla naszego zdrowia składniki. Sushi posiada wiele rodzajów, które różnią się między sobą nie tylko kompozycją wykorzystanych składników, ale również sposobem ich serwowania. W jednych z nich ryż umieszczony jest we wnętrzu rolki, z kolei w innych na zewnątrz. Niektóre składają się z surowej ryby, ryżu i warzyw, a inne to połączenie kilku składników, w tym serka, warzyw, gotowanej ryby, a nawet specjalnego japońskiego omleta.

Zadziwiająca historia sushi

Sama historii sushi też wydaje się wyjątkowo ciekawa. Potrawa ta powstała przez całkowity przypadek i początkowo nie była kojarzona z elegancją. Sushi narodziło się dzięki metodzie konserwacji żywności, która stosowali przed wiekami mieszkańcy Japonii. Polegała ona na zawijaniu ryb i owoców morza w grubą warstwę ogólnodostępnego tam ryżu, a następnie zakopywaniu takiego zawiniątka, by całkowicie odciąć dopływ tlenu. W odpowiednim czasie usuwano ryż, by cieszyć się zachowaną w świetnym stanie rybą. Z biegiem czasu zauważono, że wyrzucanie ryżu to prawdziwe marnotrawstwo, dlatego opatentowano metodę jego zakwaszania, aby i on nadawał się do spożycia.

[Źródło: https://www.przepisy.pl/blog/rodzaje-sushi-jakie-wyrozniamy]

Rodzaje sushi

Sushi charakteryzuje się prawdziwą mnogością odmian, spośród których znajdziemy rodzaje dostępne jedynie w niektórych regionach Japonii. Chcielibyśmy się skupić jednak na najbardziej popularnych, dostępnych w Polsce odmianach tego wyjątkowego dania.

Nigiri

Nigiri Nigiri to jedna z najbardziej znanych odmian sushi, a przy tym uważana za jeden z najstarszych rodzajów tego dania. Nigiri to ryż formowany w podłużne porcje, na którym umieszczone zostają kawałki ryb, takich jak łosoś, węgorz czy tuńczyk. Dla dodatkowego podkręcenia prezentacji tego rodzaju sushi całość zaciska się cienkim paskiem wodorostów. Przykładowe zdjęcia nigiri wraz z opisem znaleźć można na stronie https://houseofasia.pl/jakie-sa-rodzaje-sushi/, gdzie wymienione zostały również inne znane odmiany tej potrawy.

HosomakiMaki sushi

Maki to kolejny niezwykle popularny rodzaj sushi. Jest to rolka ryżu z wybranymi dodatkami zawinięta w nori, czyli prasowane wodorosty. Wśród składników używanych do maków znajdują się ryby, owoce morza, a także awokado, marynowana rzodkiew, czy też tykwa. Jedną z odmian maków są hosomaki, czyli rolki zawierające ryż i tylko jeden wybrany składnik.

Futomaki

FutomakiFutomaki to dosyć grube rolki zawierające w swoim wnętrzu minimum cztery składniki. Mogą to być ryby, owoce morza lub świeże warzywa. Sama nazwa „futo” w języku japońskim oznacza „tłusty” lub „gruby”, dlatego rolka w tej odmianie sushi powinna być spora, a jej średnica wynosić od 4 do 6 cm.

UromakiUromaki

Jest to ciekawa odmiana sushi, która charakteryzuje się nieco odmiennym wyglądem, niż poprzednie rolki. Jest to sushi, w którym ryż znajduje się na zewnątrz, z kolei nori i dodatki w środku rolki. Jedną z najbardziej popularnych form uromaków jest jej amerykańska wersja, czyli California maki z nadzieniem z paluszków krabowych, ogórka oraz awokado.

Date maki

Date makiRównie ciekawe, co uromaki są rolki zawinięte w specjalny japoński omlet tamago, zamiast sprasowanych wodorostów. Ten oryginalny rodzaj sushi polecamy wszystkim tym, którzy są spragnieni nowych, nieoczywistych smaków. 

SashimiSashimi

Jest to wyjątkowy rodzaj sushi niezawierający ryżu. Sashimi to fantazyjnie ułożone i odpowiednio przyprawione plastry różnych ryb serwowane z dodatkami, takimi jak świeże warzywa. Nieco bogatszą odmianą sashimi jest sashimi roll, czyli ryba i dodatki owinięte w papier ryżowy.

Sushi to prawdziwe bogactwo smaków i odmian, które niezwykle trudno jest wymienić i omówić. Przedstawione powyżej rodzaje to tylko kilka podstawowych sposobów na sushi. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie: https://goko.com.pl/rodzaje-sushi istnieje jeszcze kilka innych odmian sushi, takich jak Oyakomaki, Sashimi roll i wiele więcej. 

O tym, co należy wiedzieć jedząc sushi i jak wygląda jedzenie tej potrawy w klasycznym japońskim Sushiya, czyli barze sushi, przeczytacie w artykule na stronie https://www.sushifriends.com.pl/aktualnosci/sushi-dla-poczatkujacych-czyli-co-musisz-wiedziec-o-sushi-zanim-chwycisz-za-paleczki, który zdradza jak robić to właściwie i jakich zachowań przestrzegać, aby nie były one odebrane jako niegrzeczne.  

Te i inne rodzaje sushi znajdą Państwo w naszym menu - zapraszamy na prawdziwą ucztę smaków z Sushi Friends! 

Sushi Friends Kraków - zamów online!