Skip to main content

SUSHI KRAKÓW • UL. KLONOWICA 26 • ZAPRASZAMY PON - ND 11:00 – 22:00 •  суши краков

 

Składniki do sushi - Jak stworzyć idealne sushi w domu?

Kuchnia japońska od dawna uważana jest za jeden z najzdrowszych modeli żywienia. Wszystko dlatego, że opiera się na świeżych i prostych składnikach, takich jak ryż, ryby, owoce morza, wodorosty oraz warzywa. Najpopularniejszą potrawą kuchni japońskiej bez wątpienia jest sushi, które uznawane jest za jedno z najczęściej podawanych dań na świecie. Przygotowanie sushi to swego rodzaju rytuał i sztuka, który wymaga wiedzy, wprawy oraz odpowiednich składników. Jakie są kluczowe składniki do sushi? Jakie dodatki do sushi warto mieć przy sobie, rozpoczynając przygodę z kręceniem rolek? W dzisiejszym wpisie przedstawiamy tajemnice kuchni japońskiej.

Jakie składniki do sushi są potrzebne w domu?

Sushi – składniki. Dlaczego tak ważna jest ich najwyższa jakość?

Sushi to wyśmienite, jednak bardzo wymagające danie. Odpowiednie składniki do sushi muszą charakteryzować się najwyższą jakością oraz świeżością. Nie ma tutaj miejsca na „kompromisy” ani ustępstwa, ponieważ nawet najmniejszy błąd rzutuje na smak całej potrawy. Równie istotne są dodatki do sushi, takie jak sosy, czy wasabi. One również muszą mieć odpowiednia jakość i smak. Tylko w ten sposób będziemy w stanie uzyskać domowe sushi smakujące jak spod ręki wprawionego sushi mastera.

Nie będziemy również ukrywać, że wybór odpowiednich składników do sushi wiąże się często z nieco wyższą ceną, jednak efekt końcowy warty jest odrobiny poświęcenia. Pozostaje zatem pytanie, co kupić decydując się na samodzielne wykonanie tej potrawy? Co do sushi do środka?

Z czego składa się sushi jak z restauracji?

Sushi – składniki, które warto mieć

1. Ryż do sushi

Ryż do podstawa każdego rodzaju sushi. Odpowiednia odmiana powinna charakteryzować się krótkimi ziarnami o owalnym kształcie, mleczną barwą oraz wysokim stopniem kleistości. Tylko taki ryż będzie odpowiednim składnikiem do sushi, bowiem umożliwia on prawidłowe formowanie rolek oraz owalnych porcji do nigiri i temari.

Równie istotny jest sposób przygotowania ryżu, czyli jego gotowanie, a następnie zakwaszanie specjalną zalewą octową. Tylko wybierając ryż o odpowiednim oznaczeniu oraz ściśle trzymając się przepisu jego przygotowania, uzyskamy składnik nadający sushi doskonały smak i konsystencję. W żadnym wypadku nie należy zastępować ryżu do sushi wyjątkowo popularnymi w Polsce brązowymi i białymi odmianami tego ziarna.

2. Ocet ryżowy

Kolejny składnik, bez którego nie uda nam się przygotować prawdziwego sushi, jest japoński ocet ryżowy. Ma on jasną barwę oraz łagodny, słodkawy smak, a wraz z solą i cukrem stanowi podstawę zalewy do zakwaszania ryżu. Dzięki dodatkowi w postaci prawdziwego octu ryżowego ziarna zyskują swój wyjątkowy posmak. Takiego smaku na pewno nie uda nam się osiągnąć, zastępując ocet ryżowy jabłkowym lub spirytusowym.

3. Glony nori

Kolejnym składnikiem do sushi, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie tej potrawy, jest nori. Jest to nic innego jak sprasowane, suszone oraz podpieczone algi morsie, który dzięki specjalnej obróbce zyskują kształt cienkich arkuszy. Taka forma pozwala na zawijanie ciasnych i dobrze zbitych rolek, a „morski” posmak alg doskonale komponuje się z takimi dodatkami do sushi, jak ryby oraz owoce morza

Co warto dać do środka domowego sushi?

4. Ryby oraz owoce morza

Prawdziwe japońskie sushi nierozerwalnie kojarzy nam się również ze świeżymi rybami i owocami morza. Łosoś oceaniczny, tuńczyk, pstrąg, węgorz, czy makrela to składniki do sushi, które pozwolą nam poczuć się jak w japońskiej restauracji. Z kolei wśród owoców morza najpopularniejsze są krewetki, kraby oraz ośmiornice. Należy przy tym zapamiętać, że bez względu na to, jaki rodzaj ryby, czy owoców morza wybierzemy do swojego sushi, składniki te muszą charakteryzować się świeżością.

5. Warzywa

Sushi to również odpowiednio dobrane i świeże warzywa, które nadają rolkom odpowiedni smak i konsystencję. Będą to ogórki, marchew, por, pędy bambusa, szczypior, rzepa japońska, rzodkiew, marynowana tykwa, awokado oraz grzyby.

Jakie są podstawowe dodatki do sushi?

Podstawowe dodatki do sushi

Jedzenie sushi nierozerwalnie wiąże się również z trzema dodatkami, które dodają tej potrawie odpowiedniego smaku i prawdziwego japońskiego charakteru.

1. Sos sojowy

Sos sojowy to podstawa kuchni japońskiej i dodatek do sushi bez, którego nikt nie zaczyna nawet przygody z tymi wyśmienitymi rolkami. Powstaje on na drodze fermentacji soi oraz pszenicy, dzięki czemu zyskuje swój charakterystyczny słony i mocny smak. Należy przy tym pamiętać, że prawdziwy sos sojowy nie powinien zawierać dodatków w postaci sztucznych barwników, aromatów, czy wzmacniaczy smaków.

2. Wasabi

Wasabi to dodatek do sushi, który jedni kochają, a inni nienawidzą. Dzieje się tak głównie z uwagi na ostry pikantny smak tej pasty, który nie będzie odpowiedni dla każdego. Niemniej jednak wasabi, czyli japoński chrzan, to dodatek, który podkreśli smak poszczególnych rolek i może stanowić ciekawe przełamanie smaku w domowym sushi. Warto jednak dozować go ostrożnie, by nie przesadzić z intensywnością smaku.

3. Gari – marynowany imbir

Ostatni z trzech podstawowych dodatków do sushi to marynowany imbir, czyli gari. Ma on postać cienkich plasterków o słodko-octowym smaku. Gari pełni wyjątkowo ważną funkcję w rytuale spożywania domowego sushi. Ma on za zadanie oczyścić kubki smakowe pomiędzy poszczególnymi rodzajami sushi spożywanymi w trakcie jednej kolacji. Dodatkowo imbir ten poprawia trawienie oraz jest źródłem witamin.

Jeśli chcesz poznać smak prawdziwego sushi bez wychodzenia i wykonywania go w domu

Zamów online lub telefonicznie!